Kültürde Eğitim

İngilizce YayınlarİNGİLİZCE YAYINLARI

Tüm Kültür Temel Liselerinde Oxford kitapları okutulmaktadır. Siz değerli öğrencilerimiz için seçmiş olduğumuz bu kaynaklar dünyada en çok kullanılan ve en çok güncel kaynak olduğuna inanılan dünya devi Oxford yayıncılık tarafından hazırlanmakta ve basılmaktadır.

Kültür Temel Liselerinde;

9. Sınıf öğrencilerimize Oxford Solutions Türkiye A1,
10. Sınıf öğrencilerimize Oxford Solutions Türkiye A2,
11. Sınıf öğrencilerimize Network 2
12. Sınıf öğrencilerimize English For Life kitapları okutulmaktadır.

Bu seçtiğimiz kitapların ortak özelliği, öğrencinin iletişimsel becerilerini (listening&speaking) ön plana çıkarmasıdır. Bunun yanı sıra, 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencilerimize, okul dışında da İngilizce eğitimlerini sürdürmeleri ve işlenilen konuların tekrarlarını yapabilmeleri maksadıyla, online sınavlar da uygulanmaktadır. Bu online sınavlarımıza ister cep telefonlarından ister evdeki bilgisayarlarından kolaylıkla erişme fırsatı bulmaktadırlar.

Kültür Temel Liselerinde İngilizce eğitimi konusundaki misyonumuz, geleneksel ingilizce eğitimi yaklaşımlarını ve dilbilgisi dayatmalı eğitim modelini bir kenara bırakarak,çağdaş ve iletişim becerilerine dayalı bir yaklaşımı benimsemek ve öğrencilerimizin dünya dili haline gelen İngilizceyi günlük hayatta kullanabilmelerini sağlamaktır.

Kitaplarımızın içerikleri öncelik sırasına göre şu şekilde tasarlanmıştır;
- Listening (Dinleme)

- Speaking (Konuşma) - Reading (Okuma)
- Writing (Yazma)
- Grammar (Dilbilgisi)

LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı - 5 Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı-5 Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefkoşa'da yapılır.

Kültür Temel Liselerinde, dil sınıflarımızda İngilizce eğitimi veren kadromuz deneyimli ve uzman hocalardan oluşur. Bu eğitim içinde öğrencilere LYS-5 İngilizce sınavını başarmanın teknikleri ve taktikleri öğretilir. LYS-5 İngilizce sınavı aynı zamanda süreye karşı bir yarış şeklinde olduğundan LYS-5 sınav teknikleri ve taktikleri ile sınavda sorulara verilen cevap süreleri kısaltılır. Öğrencilerimize yayınlarımız ücretsiz olarak verilmekte olup, bu yayınlar soru bankalarını (grammar, vocabulary, reading), konu tarama testlerini ve deneme sınavlarını içerir.SORU BANKALARI

Öğrencimizin test çözüm tekniklerini geliştirmek, genel tekrar yapmalarını sağlamak ve konuları daha iyi kavramalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış test kitabıdır. Soru bankalarının her biri, ilgili derse ait komisyon tarafından hazırlanmış olup Milli Eğitim Bakanlığı müfredatlarına uygun olarak düzenlenmiştir. Soru bankalarındaki testler, özgün ve nitelikli sorulardan oluşmaktadır. Bir konu ile ilgili testlerin sayısı, o konunun özelliklerine ve müfredattaki ağırlığına göre belirlenmiştir. Soru Bankalarında geniş bir yelpazede farklı soru tiplerine yer verilmiş, böylece öğrencilerin farklı soru tiplerini, tanımlamaları ve çözüm yollarını öğrenmeleri amaçlanmıştır.

KONU TARAMA TESTLERİ

Her konunun anlatımından sonra o konunun anlaşılmasını, öğrenilen bilgilerin birleştirilerek yorum yapma yeteneğinin kazandırılması ve teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi amacı ile öğrencilere verilen testlerdir. Bu testler öğrencinin işlenen konularla ilgili olarak kendini değerlendirmesine ve öğrendiklerini pekiştirmesine yardımcı olur.

SINAVLAR

Kültür Temel Liselerinde, akademik eğitim işleyişinde sınavlar önemli bir yer tutar. Sınavlarla, anlatılan konuların her bir öğrenci tarafından hangi seviyede öğrenildiği raporlanır. Öğrenciye konular düzeyinde öğrenme seviyesini gösteren karne verilerek eksiklerin tespit edilmesi ve giderilmesi sağlanır.